Dekorasyonda Şömine Kullanımı

Dekorasyonda Şömine Kullanımı

Dekoratif ürünlerin evlerde kullanımı estetik açıdan gerekli ve vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlerimizi daha yaşanılır kılan, güzelleştiren dekor, aksesuar bir ihtiyaçtır. İnsanoğlu bulunduğu çevreyi güzelleştirecek, daha yaşanılır kılacak ürünleri tasarlar ve bunları yaşamına adapte eder.

Özellikle kadınlar için estetik önemli bir değerdir. Dolayısıyla yuvayı yapan dişi kuş yani kadınlar, evlerin dekor ve tasarımında inisiyatifi alırlar. Dekoratif ürün deyince aklımıza biblodan, kartonpiyere, heykelden, hayvan başlarına, tablodan, abajura çok çeşitli ürünler aklımıza gelmektedir.

Daha otantik evlerde şömine seçeneği de önümüze gelmektedir. Şömine doğal taşlarla çevrili bir alan olup bağlı bulunan bir baca yardımıyla atık gaz salınımının sağlandığı bir tür yapıdır.

dekorasyonda-somine-kullanimi-2

Zengin Dekorasyonların Vazgeçilmezi Şömineler

Tarihte ısınma şekilleri zamanla evirilmiş olup doğal ateşten, sobaya, kalorifere, doğalgaza, doğal ateşin uyarlanmış bir formatı olan şömineyi evlerimize taşımıştır. Şöminenin ısınma işlevinin yanı sıra, yemek pişirmek ve doğal görüntüsü ile mimari bir öge olarak da dekoratif amaçlı kullanılır.

Çok amaçlı kullanımı ve tabiatının getirdiği görselliği ile kimi evlerde tercih edilen genellikle salonda kim zaman avluda da görülebilen bir alan olarak yer etmektedir. Genellikle film sahnelerinden aşina olduğumuz görünce heves ettiğimiz bir dekorasyon ürünü olan ayrıcalıklı ve ender rastlanan şömine daha çok taş ve ağaç evlerde karşımıza çıkar.

dekorasyonda-somine-kullanimi-3Yapay hayvan postunun üzerinde sevdiceğinizle otururken doğal ateşin karşısında keyifli vakit geçirebileceğiniz doğanın doğallığın kapalı mekânda evinize taşınmış ve vücut bulmuş hali olarak vuku bulmaktadır.

Şömineler Evlerin En Lüks Dekorasyon Parçasıdır

Şöminenin nostaljik çağrışımları olup, eskiye özlem duyanlar ve natürel sevenler zaman içinde alternatif ısınma yöntemlerinden şömineye dönüş yapmaktadır. Dekorasyonda şömine kullanımı zamanın ötesinde, her zaman insanlarda karşılık bulacaktır. İsteğe bağlı olarak iç mimarlarca dizayn edilip doğal bir dekoratif ürün olarak kullanılır.

Daha çok şehrin yorucu atmosferinden uzaklaşmak isteyenlerce tercih edilen şömineye, sessizliğin hâkim olduğu tabiatla iç içe ormanın derinliklerinde bulunan ya da sahile yakın evlerde ağırlıklı olarak rastlanır. Her geçen gün doğal olana talep arttıkça şömine de arz talep ilişkisinin bir sonucu ve doğallığın bir yansıması olarak arzu edenlere arz edilir.

Share This Post

Post Comment