Ev Dekorasyonunda Tabloların Yeri ve Önemi

Ev Dekorasyonunda Tabloların Yeri ve Önemi

Her insanın huzur bulduğu yerler vardır. Araştırmaların çoğunda insanın huzur bulduğu yerler arasında kendi evi gelmektedir. Bu araştırmayı bilimsel verilere dayandırmak ne kadar doğrudur bilinmez ama gerçek şu ki; insan hayatında kendine ait bir evin olması ayrı bir yer kaplıyor. Tabi ev tek başına huzur kaynağı olmuyor. Bunun yanı sıra ev dekorasyonu ön planda yer alıyor.

Ev dekorasyonu nedir? İnsanların yaşadıkları mekanı kendi istekleri doğrultusunda, dış etkenleri ( zaman, moda, konum, vs. ) göz önünde bulundurarak, yaptıkları dizayn çalışmalarının tümüne denir. Bunları yaparken yardım aldıkları bazı objeler vardır. Bunlardan bazıları; tablolar, vazolar, koltuklar, heykeller vs.

ev-dekorasyonunda-tablolarin-yeri-ve-onemi-2

Ev dekorasyonunda tablolar, kişilerin karakteristik özelliklerini yansıtmada bir ölçüt olarak kabul görebilir. Tabloların yansıttığı tek şey karakteristik özellik değildir. Aynı zamanda bulunduğu ortamın bütün ambiyansını ve kalitesini de değiştirebilir.

Canvas Tablolar ile Duvarlarınızı Süsleyin

Evi ferah yahut sıkıcı gösterebilir. Bu yüzden de seçim yaparken çok dikkatli olunması gerekir. Tablonun yeri, konusu, malzemesi, ışık alıp almaması vb. Bu konular için profesyonel ekip ile çalışanlar da var kendine has yorumunu katanlarda, tabi kendine has yorumlar her zaman istenilen sonuçları vermeyebilir.

Tablolar için eşyalarını dizayn eden insanlar için bir çok ortamda şu yorum yapılır; ‘titiz, vizyon sahibi, kaliteli.’ Bu yorumları duymak çoğu insanın hatta özellikle bayanların çok hoşuna gider ve çoğu zaman bu yorumları duymak için güzel tabloların peşinde koşarlar. Bu sanata ve sanatçıya yapılan en büyük hakaretlerden biridir.

ev-dekorasyonunda-tablolarin-yeri-ve-onemi-3

Her tablo bir yaşanmışlık olarak kabul görülebilir. Çünkü tablo ister bir fotoğraf karesi olsun ister de bir çizim olsun, onu yapan sanatçı parasal bir amaç güderse ortaya çıkan işte ruh olmaz. Ruh olmayan iş ise ışık vermez. Evinizin en önemli aksesuarı olmak varken kilere kaldırılıp üstüne örtü örtmek tablo mezarlığına bir yığın bırakmaktan başka bir şey değildir.

Duvar Dekorasyonlarında Tablolar Moda

Evin dekorasyonunda profesyonel ekip çalışması isteyen kişilerin ilk önce kişilik analizlerinden geçtiğini biliyor olmamız gerekiyor. Kişilik analizleri sizin evin eşyalarının hatlarını, rengini, desenini ve konumunu belirlemede önemli bir ölçü oluşturuyor. Nasıl bir yaşantı sürdüğünüz veyahut nasıl bir yaşam sürmek istediğiniz eşyalarınızın renginden bile belli olabiliyor iken tabloların ev dekorasyonundaki önemi tartışılamaz konuma geliyor.

ev-dekorasyonunda-tablolarin-yeri-ve-onemi-4

Ünlü düşünürlerin tablolar hakkında ‘ tablolar bir penceredir, bakmak ve görmek ayrı anlamak ise apayrı meselelerdir’ sözleri göz ardı edilmemelidir.

Gereken önemin verilmesi için ev dekor firmaları müşterilerini en doğru tercihe yönlendirmesi konusunda sorumludurlar. Bu sorumluluk hafife alınacak bir sorumluluk değildir. Bir insanın duygusunu duvara asmak kulağa hoş gelmese de tam karşılığı budur tablonun. Duygu renkle birleşir, dekorla birleşir bütün oluşturur.

Bu insana tamamlanma duygusunu verir ve konunun başında belirttiğim aidiyetlik duygusunun dolaylı olarak huzurun oluşmasına yol açar. Ev dekorasyonunda tablonun önemi bu şekilde anlamlanmış olur.

ev-dekorasyonunda-tablolarin-yeri-ve-onemi-5

Share This Post

Post Comment