Evimin Rengi Nasıl Olmalı?

Evimin Rengi Nasıl Olmalı?

Evimizin rengine karar verirken bazen doğru bazen ise yanlış karar verebiliriz. Bazen her odaya farklı renk ya da bazı odalarımızı farklı renklerde boyayabiliriz. Peki, hangi eve hangi renk boya gider? Bu yazımızda ev çeşitlerine göre boya renklerini ele alıp aydınlatıcı bilgiler vereceğiz.

Öncelikle evimizi iyi tanıyor olmalıyız. Evimizin hangi odasına ne kadar güneş giriyor. Hangi odayı günde ne kadar havalandırıyoruz bunları bilmek sizin avantaj olacaktır. En çok vakit geçirdiğimiz odamız genellikle oturma odası oluyor. Pek çok kişi oturma odasında oturduğu için örneğimize onunla başlayalım. Oturma odaları genellikle evin orta bölümünde ve güneş alan kısımdaki odalardan oluşur.

Bu mantıklı bir hareket güneş alan bir oda gündüzleri aydınlık olacak ve kış aylarında çok soğuk olmayacaktır. Ayrıca güneş girmeyen eve kimin girdiğini herkes bilir. Oturma odamız için açık renkler öneriyoruz, koltuk takımımız ile uyumlu bir renk tercihi kesinlikle mantıklı olacaktır.

Yatak Odası Neden Koyu Renk?

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama yatak odaları genellikle koyu renk boyanır. Ufak bir araştırma sonucu yüzde 70’lik bir kısım yatak odası denince daha koyu renkleri tercih ediyor. Yani yatak odasını evin diğer bölümlerinden ayıran bir şey var.

renk-secimi-11

İnsanlar özel yaşam alan adı verdikleri odalarının daha özel olması için bu rengi tercih ediyor. Bordo, kırmızı ya da daha baskın renkler tercih edilmekte tabii ki herkes için geçerli değil yine çiftlerin yüzde 50’si yatak odalarının diğer odaların renginden farklı bir renkle boyandığını söylüyor. Yüzde 50 hiçte az bir oran değil, yatak odanız için sizlere ufak bir öneri yapacak olursak perde ve duvar renginiz çok uyumlu olmalı diyebiliriz.

Her Oda Ayrı Renk Olur Mu?

Evin her odası ayrı renk olur mu? Bu çok tercih edilen bir şey olmasa da bazı evlerde rastlıyoruz. Ayrıca belirtmek isterim ki maliyeti yüksek ve zahmetli bir iştir. Çocuk odası ayrı salon ayrı renkte farklı boyalar ve ekstra maliyet kesinlikle hoşunuza gitmeyecek.

salon-dekorasyonu-03

Ancak farklı renklerde odalar istiyorsanız ufak bir önerimiz var. Birbirlerine yakın renkler tercih ederek farklı renklerde boyanmış odalara sahip olabilir ve bu isteğinizi yerinize getirmiş olabilirsiniz. Özellikle çocuk odası için çocuklarınızın istediği rengi bulun ve o renge boyayın.

Share This Post

Post Comment